این هم ترامپ!

دسته: یادداشت ها
بدون دیدگاه
جمعه - 19 خرداد 1396
این هم ترامپ!

ورود به موقع قطر در صنعت گاز طبیعی و ثروت ناشی از آن و سرمایه گذاری قطر در تحولات انسانی موجب پیشبرد نوعی سیاست خارجی شده که ناخشنودی عربستان را به همراه داشته است. اگر این روند بر خلاف دوره های گذشته از سوی دو طرف، قدرتهای منطقه ائی و فرامنطقه ائی و مخصوصا" آمریکا و انگلیس خوب مدیریت شود، امید میرود اتفاقات خوبی در تغییر اوضاع کنونی خاورمیانه به وقوع بپیوندد. تحولاتی نظیر علنی شدن شکافی درون شورای همکاری خلیج فارس و علنی و تشدید شدن صف بندیهای تازه‌ در منطقه، رو در روی هم قرار گرفتن گروههای مسلح مخالف نظام سوریه قطر و هم عربستان سعودی از آنها حمایت تسلیحاتی، سیاسی و مالی می کنند و گشایش جبهه تازه و تضعیف موقعیت مخالفان و همچنین شعله ور شدن تنشهای تازه میان حماس که مورد پشتیبانی قطر است و جنبش فتح که از جانب عربستان سعودی حمایت می‌شود، در سرزمینهای فلسطینی. !

به گزارش قرارگاه سایبری مجاهدان، قطع رابطه کشورهای عربی با قطر این روزها خبر اول رسانه‌های دنیا شده است و کارشناسان مختلف ابعاد این رویداد منطقه‌ای را بررسی می‌کنند. از سویی دیگر برخی این تحولات سیاسی را تمام و کمال مرتبط به نقش ایران و دفاع امیر قطر از کشورمان می‌دانند که در این نوشتار از زوایای مختلف به این مسئله می‌پردازیم:

۱-جمهوری اسلامی ایران یک کشور تاریخی بزرگ و منطقه‌ای و دارای تأثیرات مهم ژئوپلیتیک است و نیازی به حمایت کشورهای دیگر ندارد که گروهی مایلند همه تحولات اخیر مرتبط با قطر را به ایران گره بزنند. البته کشورمان همیشه به ارتباط دیپلماتیک و سیاسی با همه کشورها خصوصا کشورهای منطقه و همسایه تأکید داشته است. با این حال این تحولات مرتبط با قطر پیامدهای مثبت و منفی نسبت به جمهوری اسلامی ایران دارد که به اختصار به هریک از آنها اشاره می‌کنیم.
الف) بروز اختلاف شدید میان عربستان و قطر می‌تواند منجر به ایجاد بحران و آشوب شود که ایران به هیچ وجه از آن دفاع نمی‌کند. ایران همیشه بر موضع حل مناقشات به‌وسیله گفت‌وگو بر پایه ثبات تأکید کرده است، زیرا توسعه منطقه در گرو ثبات و آرامش همه کشورهاست. و از سویی دیگر جنگ و بحران در منطقه باعث می‌شود از مسائل اصلی فرامنطقه‌ای و اولویت‌های جهان اسلام غافل شویم.
ب) یکی از پیامدهای مثبت این مسئله برای ایران این است که می‌تواند ابتدا خود را در سوریه به عرصه ظهور و بروز برساند. زیرا اختلاف بین گروه‌های تحت حمایت عربستان و قطر تشدید می‌شود و این فرصتی را برای دولت قانونی سوریه فراهم می‌کند که به ثبات خود در کشور و مبارزه با تروریسم شدت بخشد. پیامد مثبت دیگر اینکه این مسئله می‌تواند در ایجاد یک فضای تنفس برای سیاست خارجی ایران نقش پیدا کند، چراکه عربستان سعودی در سال‌های اخیر با تحرکاتی که از آن تعبیر به ایران‌هراسی می‌کنیم نگذاشته است دستگاه دیپلماسی ما در منطقه نقش فعال‌تر داشته باشد.

حتما بخوانید :   رضایی: منافقین و داعش از یک جنس هستند

۲-اختلافات میان عربستان و قطر بیشتر ریشه در سفر دونالد ترامپ به منطقه دارد چرا که منطقه توانایی تحمل این حجم از تسلیحات را ندارد و کشورهایی مثل قطر ترس از این دارند که استقلال آنها توسط رژیم‌هایی مثل عربستان مورد تهدید قرار گیرد. با این حال نباید از اختلاف میان کشورهای عربی خشنود بود، چون بیشترین نفع را رژیم صهیونیستی در این زمینه می‌برد و منافع خود را در اختلاف میان مسلمانان ارزیابی می‌کند.

۳-مسئله دیگری هم لازم است مورد توجه قرار گیرد این است که شرکت‌های تسلیحاتی از این مناقشات بیشترین سود را می‌برند و سلاح‌های بیشتری به کشورهای عربی می‌فروشند. برخی از تحلیلگران هم به نوعی «استحسان» کرده‌اند و گفته‌اند آمریکایی‌ها علاوه بر هزینه‌ای که بابت امنیت سعودی از عربستان گرفته‌اند، مایلند هزینه امنیت قطر را هم از جیب قطر بگیرند که این اختلاف‌افکنی‌ها یکی از روش‌های آن است.

حتما بخوانید :   فتوای جهاد آیت الله سیستانی باعث قیام مردم علیه داعش شد

منبع: روزنامه همشهری مورخ چهارشنبه ۱۷.۳.۹۶ با عنوان از اختلاف عربی خشنود نیستیم.

لینک کوتاه جهت انتشار در شبکه های اجتماعی: http://www.mojahedan.com/?p=10417
توجه : «مطلب شما را با نام خودتان منتشر می کنیم»
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۹۴
برچسب ها:
دیدگاه ها

» پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
» پیام هایی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهد شد.
» قرارگاه مجاهدان مجاز به ویرایش ادبی نظرات شما سروران است.
» دیدگاه های ارسال شده توسط شما، در ابتدا توسط قرارگاه مجاهدان بررسی و سپس منتشر خواهد شد.