عراق پایان یک جنگ و آغاز احتمالی جنگی دیگر

دسته: یادداشت ها
بدون دیدگاه
دوشنبه - 20 شهریور 1396

به گزارش قرارگاه سایبری مجاهدان، عبدالله گنجی در کانال تلگرامی اش نوشت: به نظر می رسد همه پرسی استقلال کردستان عراق که کردها را از مزایای نسبی عراق-نفت جنوب و در یای آزاد- محروم می کند طرحی حساب شده برای عراق پسا داعش باشد.

هم کردها و هم دولت عراق به بهانه داعش از سطح بالاتری از آمادگی های نظامی و دفاعی برخوردارند که اصل همه پرسی و مهمترین چالش درونی آن یعنی منطقه مورد مناقشه کرکوک ممکن است جنگ داخلی را جایگزین جنگ با داعش نماید.

تفاوت این جنگ احتمالی با جنگ با داعش از جهت ماهیت بسیار متفاوت است.از جمله اینکه توجیه کمک و حضور امثال ایران بسیار سخت خواهد بود و هیچ گونه ورودی مورد تایید و توجیه حقوقی در نظام بین الملل قرار نخواهد گرفت.

حتما بخوانید :   تداوم خط عاشورا در مقاومت “فوعه و کفریا”

بنابراین مناقشه کرکوک ممکن است جنگ۳۸ ساله عراق را وارد دالان تاریکی نماید که یک طرف آن صهیونیستها و قدرتهایی باشد که عراق آرام را لنگرگاه ایران از جهت اقتصادی و اعتقادی می دانند و اینچنین در فردای داعش می خواهند مدل دیگری از جنگ خانمانسوز را تحمیل نمایند تا همچنان انرژی مسلمانان معطوف به چالش های داخلی شود.

خصوصا اینکه هلال شیعی مدعایی آنان در جنگ ۶ ساله اخیر آسیب ندید و از طرفی جنگ کردی -شیعی (دولت طبق قانون اساسی عراق در اختیار اکثریت شیعه است)را مساله ای مشکل ساز در دو بعد اعتقادی و امنیت ملی برای ایران می دانند.

حتما بخوانید :   ۷ پایگاه و فرودگاه نظامی آمریکا در سوریه کجاست؟
لینک کوتاه جهت انتشار در شبکه های اجتماعی: http://www.mojahedan.com/?p=11013
توجه : «مطلب شما را با نام خودتان منتشر می کنیم»
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۷۴۸
برچسب ها:
دیدگاه ها

» پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
» پیام هایی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهد شد.
» قرارگاه مجاهدان مجاز به ویرایش ادبی نظرات شما سروران است.
» دیدگاه های ارسال شده توسط شما، در ابتدا توسط قرارگاه مجاهدان بررسی و سپس منتشر خواهد شد.