نگاه مسیحیان در مورد حضرت زينب سلام الله علیها

دسته: یادداشت ها
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۸ بهمن ۱۳۹۷

كورت فريشلر بعد از آنكه به شجاعت حضرت زينب سلام الله علیها در مجلس يزيد در شام اشاره مي‎كند، خطبه تاريخي آن حضرت را ذكر كرده است. وي مي‎نويسد، «مضمون قسمت اصلي نطق زينب دختر علي كه بدون وقفه و في البداهه ايراد شد از اين قرار است» و سپس اين خطبه مهم را آورده است.

به گزارش قرارگاه سایبری مجاهدان، محققان زیادی در ارتباط با قیام کربلا و حماسه حسینی دست به نگارش زده اند. در این زمینه محققان غربی نیز آثاری را ارائه نموده‎اند که به قیام سیدالشهداء حسین بن علی علیه السلام پرداخته‎اند. همه کسانی که به این حماسه پرشور پرداخته‎اند بدون شک به رسالت حضرت زینب سلام الله علیها که در واقع رسالتی بعد از عاشورا سال ۶۱ هـ. بوده است نیز پرداخته‎اند.

به نظر می‎رسد جایگاه حضرت زینب سلام الله علیها در نزد شیعیان، اهل سنت، مسیحیان و سایر مکاتب که به این مبحث پرداخته‎اند با یکدیگر تفاوتی نداشته باشد. عموماً محققان مکاتب مختلف، حضرت زینب سلام الله علیها را فردی شجاع، مسئولیت‎پذیر و صبور معرفی کرده‎اند که با خطابه‎های آتشین خویش چهره حقیقت را آشکار ساخت و حکومت اموی را رسوا نمود.

حتما بخوانید :   اگر سوریه به دست تروریسم می‎افتاد، سرنوشت مردم چه می‎شد؟

«کورت فریشلر» آلمانی که کتابی نسبتاً مفصل در ارتباط با امام حسین علیه السلام نوشته است رسالت حضرت زینب سلام الله علیها را به خوبی بیان کرده است. وی می‎نویسد: «بعد از آنکه تمام اسیران وارد مجلس عبیدالله بن زیاد شدند و نشستند، زینب دخت امام علی بن ابیطالب علیه السلام و خواهر امام حسین علیه السلام وارد شد، علت تاخیر ورود زینب این بود که وی مسئولیت اداره امور اسیران را داشت و قبل از اینکه وارد بر حاکم عراق شود دقت کرد که هیچ یک از کودکان در خارج نمانند یا اینکه گم شوند و غذای کودکان را خود می‎داد و همواره در موقع غذا دادن شماره غذاها و شماره‎ کودکان را تطبیق می‎کرد که مبادا طفلی بی‎غذا بماند و چون تقسیم کننده غذا بود بعضی از اوقات حتی یک لقمه برای او نمی‎ماند و با گرسنگی بسر می‎برد… عبیدالله بن زیاد گفت: خدا را شکر می‎کنم که نشان داد شما ناحق هستید… زینب گفت: خدا را شکر می‎کنم که ما را از هر گونه آلودگی مصون کرد و مردان ما در تمام عمر با امانت و تقوی و صداقت زندگی کردند… خداوند پاداش برادرم حسین علیه السلام را داد و او اینک در بهشت با جدش رسول خداصلی الله علیه و آله بسر می‎برد. آنهایی که او را کشتند هم در این دنیا ملعون و سرافکنده می‎شوند و هم در آن دنیا».[۱]

حتما بخوانید :   چرا داعش درباره ترامپ ساکت است؟

کورت فریشلر بعد از آنکه به شجاعت حضرت زینب سلام الله علیها در مجلس یزید در شام اشاره می‎کند، خطبه تاریخی آن حضرت را ذکر کرده است. وی می‎نویسد، «مضمون قسمت اصلی نطق زینب دختر علی که بدون وقفه و فی البداهه ایراد شد از این قرار است»[۲] و سپس این خطبه مهم را آورده است. سپس می‎نویسد: «هنوز صحبت زینب تمام نشده بود و کسانی که در مجلس یزید حضور داشتند بدقت سخنان آن زن را می‎شنیدند و از شجاعت وی حیرت می‎کردند تا آن روز کسی جرأت نکرده بود که آن طور صریح و بدون پرده ظلم و فسق و رشوه خواری دستگاه خلافت یزید بن معاویه را رودررو و با حضور شاهدان و مستمعان زیادی به او بگوید. حتی در دوره معاویه، پدر یزید با این که وی نسبت به پسرش مردی معتدل و آرام بود کسی جرأت نکرد آن طور بی‎پرده و صریح صحبت کند»[۳]این نویسنده در پایان کتابش این سؤال را مطرح می‎کند که آیا نفرین زینب نسل اموی را از بین برد؟ و سپس در جواب این سؤال می‎نویسد: «… آنگاه بر اثر طول مدت خلافت بنی عباس، حتی نام امویان هم از بین رفت و تو گوئی نفرین زینب بنت علی آنها را به کلی نابود کرد. امروز در سراسر جهان اسلامی یک نفر وجود ندارد که بگوید وی از نسل بنی امیه است».[۴]

حتما بخوانید :   عمرالبشیر فریب وعده‌های شاه آلزایمری عربستان را خورده

 

پی نوشت ها

[۱] کورت فریشلر، امام حسین(ع) و ایران ترجمه ذبیح ا… صفوری تهران، سازمان انتشارات جاویدان، ۱۳۶۲، ص ۴۷۷ ـ ۴۷۶.

[۲] همان، ص ۵۱۷.

[۳] همان، ص ۵۲۰.

[۴] همان، ص ۵۶۳. زینب دختر علی؛ جرج جرداق. فریاد فرمند زینب، آنتون بار، ترجمه غلامحسین انصاری.

لینک کوتاه جهت انتشار در شبکه های اجتماعی: http://www.mojahedan.com/?p=11548
توجه : «مطلب شما را با نام خودتان منتشر می کنیم»
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۲
برچسب ها:
دیدگاه ها

» پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
» پیام هایی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهد شد.
» قرارگاه مجاهدان مجاز به ویرایش ادبی نظرات شما سروران است.
» دیدگاه های ارسال شده توسط شما، در ابتدا توسط قرارگاه مجاهدان بررسی و سپس منتشر خواهد شد.