نگاه مسیحیان در مورد حضرت زينب سلام الله علیها

دسته: یادداشت ها
بدون دیدگاه
دوشنبه - 8 بهمن 1397

كورت فريشلر بعد از آنكه به شجاعت حضرت زينب سلام الله علیها در مجلس يزيد در شام اشاره مي‎كند، خطبه تاريخي آن حضرت را ذكر كرده است. وي مي‎نويسد، «مضمون قسمت اصلي نطق زينب دختر علي كه بدون وقفه و في البداهه ايراد شد از اين قرار است» و سپس اين خطبه مهم را آورده است.

به گزارش قرارگاه سایبری مجاهدان، محققان زیادی در ارتباط با قیام کربلا و حماسه حسینی دست به نگارش زده اند. در این زمینه محققان غربی نیز آثاری را ارائه نموده‎اند که به قیام سیدالشهداء حسین بن علی علیه السلام پرداخته‎اند. همه کسانی که به این حماسه پرشور پرداخته‎اند بدون شک به رسالت حضرت زینب سلام الله علیها که در واقع رسالتی بعد از عاشورا سال ۶۱ هـ. بوده است نیز پرداخته‎اند.

به نظر می‎رسد جایگاه حضرت زینب سلام الله علیها در نزد شیعیان، اهل سنت، مسیحیان و سایر مکاتب که به این مبحث پرداخته‎اند با یکدیگر تفاوتی نداشته باشد. عموماً محققان مکاتب مختلف، حضرت زینب سلام الله علیها را فردی شجاع، مسئولیت‎پذیر و صبور معرفی کرده‎اند که با خطابه‎های آتشین خویش چهره حقیقت را آشکار ساخت و حکومت اموی را رسوا نمود.

حتما بخوانید :   فتوای جهاد آیت الله سیستانی باعث قیام مردم علیه داعش شد

«کورت فریشلر» آلمانی که کتابی نسبتاً مفصل در ارتباط با امام حسین علیه السلام نوشته است رسالت حضرت زینب سلام الله علیها را به خوبی بیان کرده است. وی می‎نویسد: «بعد از آنکه تمام اسیران وارد مجلس عبیدالله بن زیاد شدند و نشستند، زینب دخت امام علی بن ابیطالب علیه السلام و خواهر امام حسین علیه السلام وارد شد، علت تاخیر ورود زینب این بود که وی مسئولیت اداره امور اسیران را داشت و قبل از اینکه وارد بر حاکم عراق شود دقت کرد که هیچ یک از کودکان در خارج نمانند یا اینکه گم شوند و غذای کودکان را خود می‎داد و همواره در موقع غذا دادن شماره غذاها و شماره‎ کودکان را تطبیق می‎کرد که مبادا طفلی بی‎غذا بماند و چون تقسیم کننده غذا بود بعضی از اوقات حتی یک لقمه برای او نمی‎ماند و با گرسنگی بسر می‎برد… عبیدالله بن زیاد گفت: خدا را شکر می‎کنم که نشان داد شما ناحق هستید… زینب گفت: خدا را شکر می‎کنم که ما را از هر گونه آلودگی مصون کرد و مردان ما در تمام عمر با امانت و تقوی و صداقت زندگی کردند… خداوند پاداش برادرم حسین علیه السلام را داد و او اینک در بهشت با جدش رسول خداصلی الله علیه و آله بسر می‎برد. آنهایی که او را کشتند هم در این دنیا ملعون و سرافکنده می‎شوند و هم در آن دنیا».[۱]

حتما بخوانید :   رمز گشایی از جنایات تکفیری‌ها

کورت فریشلر بعد از آنکه به شجاعت حضرت زینب سلام الله علیها در مجلس یزید در شام اشاره می‎کند، خطبه تاریخی آن حضرت را ذکر کرده است. وی می‎نویسد، «مضمون قسمت اصلی نطق زینب دختر علی که بدون وقفه و فی البداهه ایراد شد از این قرار است»[۲] و سپس این خطبه مهم را آورده است. سپس می‎نویسد: «هنوز صحبت زینب تمام نشده بود و کسانی که در مجلس یزید حضور داشتند بدقت سخنان آن زن را می‎شنیدند و از شجاعت وی حیرت می‎کردند تا آن روز کسی جرأت نکرده بود که آن طور صریح و بدون پرده ظلم و فسق و رشوه خواری دستگاه خلافت یزید بن معاویه را رودررو و با حضور شاهدان و مستمعان زیادی به او بگوید. حتی در دوره معاویه، پدر یزید با این که وی نسبت به پسرش مردی معتدل و آرام بود کسی جرأت نکرد آن طور بی‎پرده و صریح صحبت کند»[۳]این نویسنده در پایان کتابش این سؤال را مطرح می‎کند که آیا نفرین زینب نسل اموی را از بین برد؟ و سپس در جواب این سؤال می‎نویسد: «… آنگاه بر اثر طول مدت خلافت بنی عباس، حتی نام امویان هم از بین رفت و تو گوئی نفرین زینب بنت علی آنها را به کلی نابود کرد. امروز در سراسر جهان اسلامی یک نفر وجود ندارد که بگوید وی از نسل بنی امیه است».[۴]

حتما بخوانید :   گروه داعش کودکان را برای عملیات انتحاری به چه مبلغی می خرد؟

 

پی نوشت ها

[۱] کورت فریشلر، امام حسین(ع) و ایران ترجمه ذبیح ا… صفوری تهران، سازمان انتشارات جاویدان، ۱۳۶۲، ص ۴۷۷ ـ ۴۷۶.

[۲] همان، ص ۵۱۷.

[۳] همان، ص ۵۲۰.

[۴] همان، ص ۵۶۳. زینب دختر علی؛ جرج جرداق. فریاد فرمند زینب، آنتون بار، ترجمه غلامحسین انصاری.

لینک کوتاه جهت انتشار در شبکه های اجتماعی: http://www.mojahedan.com/?p=11548
توجه : «مطلب شما را با نام خودتان منتشر می کنیم»
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۲
برچسب ها:
دیدگاه ها

» پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
» پیام هایی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهد شد.
» قرارگاه مجاهدان مجاز به ویرایش ادبی نظرات شما سروران است.
» دیدگاه های ارسال شده توسط شما، در ابتدا توسط قرارگاه مجاهدان بررسی و سپس منتشر خواهد شد.