هنرمندي و هنر پروري امام خمینی (ره)

دسته: یادداشت ها
بدون دیدگاه
دوشنبه - 8 بهمن 1397

به گزارش قرارگاه سایبری مجاهدان، حضرت امام در زمينه هنرهاي گوناگون يك هنرمند به تمام معني و برجسته بودند. هنري كه از فطرت پاك و متعالي او سرچشمه گرفته و در بستر تعليم و تربيت اسلامي شكوفا شده و با زيباترين قالبها و محتواهاي متعالي الهي به ثمر نشسته و همواره در خدمت نشر و ترويج مفاهيم وحي به جامعه اسلامي و انساني بوده است، هنرهايي همانند: سخنوري، نويسندگي، خط و … كه سخن گفتن پيرامون هر يك فصل جداگانه اي را مي طلبد. در اين راستا مطلب از هنر دوستي و هنر پروري حضرتش فراوان است كه چند نمونه از آن را متذكر مي شوم:
مگر شما اصفهاني نيستيد؟!
حضرت امام در نجف اشرف بسياري از نوشته هايشان را كه قرار بود براي چاپ به چاپخانه تحويل شود، چون حروفچينهاي آنجا به خط فارسي شكسته آشنايي نداشتند، لاجرم براي استنساخ به خط نسخ به اين جانب محول مي فرمودند. در يكي از موارد، هنگامي كه مطلب پاكنويس شده را به خدمت حضرت امام – در اطاق اندروني – تقديم كردم. چند لحظه اي را به دقت و تامل و به نوشته نگاه دوخته، سپس سرشان را بلند كردند و با ملاطفت و تبسم فرمودند: مگر شما اصفهاني نيستيد؟!.
من يقين داشتم كه ايشان مي دانند اصفهاني هستم و با توجه به لحن سوال متوجه شدم كه اين سوال واقعي نيست. لذا خجولانه سرم را پايين انداختم. حضرت امام ادامه دادند:
بيشتر خط خوب از تركهاست تركها چه در ايران و چه در سطح جهان اسلام، در تركيه عثماني پيشتازان خط بوده اند.
بدين ترتيب خواستند با آهنگي كه مهرباني و محبت در آن موج مي زد، ضمن بيان نكته اي از حقير، تفقد و تشويقي در زمينه خوشنويسي به عمل آورده باشند.
در جماران نيز گاهي افتخار پاكنويس يا زيبا نويسي برخي از نوشته ها نصيب اين جانب مي شد. يك روز، مطلبي را بر حسب فرازهاي آن، با سه نوع خط نسخ، نستعليق و ثلث نوشته بودم، تقديم حضرت امام كردم. ايشان بعد از ملاحظه با همان ملاطفت و مهرباني معهود و با تبسم فرمودند: شما هر دو خطتان خوب است.
نكته ظريف در اين جمله اين بود كه با توجه به شناخت دقيق حضرت امام نسبت به انواع خط و اينكه در نوشته مزبور سه نوع خط با زيبايي يكسان آمده بود، چرا معظم له فرمودند دو خط! كه برخي از دوستان حاضر در جمع، چنين به نظرشان آمد كه شايد منظور آن حضرت از دو خط: يكي خط نوشتن بود با هر چند نوع آن و ديگري خط فكري!
 
نویسنده: محمد حسن رحيميان – در سايه آفتاب، ص ۲۳۳

حتما بخوانید :   آشکار و نهان آتش بس دروغین در یمن
لینک کوتاه جهت انتشار در شبکه های اجتماعی: http://www.mojahedan.com/?p=11550
توجه : «مطلب شما را با نام خودتان منتشر می کنیم»
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۷
برچسب ها:
دیدگاه ها

» پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
» پیام هایی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهد شد.
» قرارگاه مجاهدان مجاز به ویرایش ادبی نظرات شما سروران است.
» دیدگاه های ارسال شده توسط شما، در ابتدا توسط قرارگاه مجاهدان بررسی و سپس منتشر خواهد شد.