چرا پرچم تمام تکفیری‌ها سیاه است؟

دسته: یادداشت ها
بدون دیدگاه
سه شنبه - 5 مرداد 1395

اغلب گروه های تندرو و تروریستی از گروه طالبان گرفته تا تشکیلات القاعده و شاخه‌های آن از پرچم سیاه رنگی استفاده کرده‌اند و گروه داعش نیز همین کار را با کمی تغییر انجام داده است.

به گزارش قرارگاه سایبری مجاهدان، در نمادها و پرچم‌های گروه‌های تکفیری از رنگ سیاه استفاده شده که نشان می‌دهد مهم‌ترین هدف حامیان غربی این گروه‌ها اسلام هراسی است.
یکی از مشخص ترین علامت این گروه پرچم سیاه و سفید؛ وجود حروف عربی است. اما چه عناصری ریشه این پرچم هستند و به چه دلیلی این گروه آن را برای خود انتخاب کرده است؟ در پرچم داعش و با کلماتی به رنگ سفید در بالای پرچم آمده است: هیچ خدایی جز الله وجود ندارد. محمد فرستاده خدا است. این عبارت برای اعلام ایمان در سراسر جهان اسلام استفاده می‌شود و به عنوان شهادت به مسلمانی شناخته شده است.

پرچم‌های سیاه یا سفید یا تک رنگ یک سنت قدیمی در فرهنگ شرق باستان، عربی و اسلام بود که در حال حاضر گروه‌های تروریستی تکفیری و با سوءاستفاده از این سنت و برای مشروعیت بخشیدن به خود و یا بدنام کردن دین مبین اسلام، از این نماد بهره می‌برند.
به نظر چارلی وینتر، کارشناس ارشد بنیادگرایی اندیشکده ضد افراط گرایی کویلیوم، این پرچمی که داعش استفاده می‌کند، منحصر به این گروه نیست. آنها(تروریست‌ها) از این پرچم برای بیان معانی دینی و سیاسی، سوءاستفاده می‌کنند. پرچم داعش با تمام جزئیاتش، توسط گروه الشباب در سومالی و القاعده در شبه جزیره عربستان نیز استفاده می‌شود.
وی در توضیح این رویکرد می‌افزاید: داعش با استفاده از این نماد، متحدانی را جذب خود کرده است. آنها قصد دارند تا خود را با جنبش‌های اسلامی دیگر هم‌تراز کنند و خود را در بافتی جهادی قرار دهند. اما گروه‌های تروریستی مانند داعش، با این پرچم که سمبل جهاد و اسلام‌گرایی است، خود را معرفی می‌کنند.

حتما بخوانید :   کشوری که دانشگاهش پشت میزنشین تربیت می‌کند، به سمت فقر در حرکت است

 

این کارشناس بنیادگرایی تاکید کرد: کلمات استفاده‌شده در پرچم به نوبه خود هیچ نشانی از افراط گرایی ندارند، اما توسط افراطی‌ها مورد سواستفاده قرار گرفته که به نوعی می‌تواند آن را دزدی و سرقت دانست. عبارت شهادتین و مهر و موم پیامبر اسلام (ص) از نمادهای مهم میان تمامی مسلمانان است.
بنابراین داعش با در کنارهم قراردادن این نشانه‌ها که هیچ ارتباطی با اقدامات جنایتکارانه آنها ندارند، سعی می‌کنند قلمرو ایدئولوژیک خود را گسترش دهند، کاری که در انجام آن موفق نخواهند بود. باید این نکته را در نظر گرفت که علمای مسلمانان اتفاق نظر دارند که اقدامات داعش مغایر با اسلام و روش پیامبر اسلام (ص) است و استفاده گروه داعش از مهر پیامبر اسلام (ص) به هدف نفوذ به درون جوامع اسلامی صورت گرفته است و اقدامات این گروه چیزی جز خدشه وارد کردن به میراث نبوی و اهانت تاریخی بزرگ نیست، زیرا اسلام دین محبت و صلح و انسانیت است.

حتما بخوانید :   آنچه باید در پیاده‌روی اربعین بدانیم

اما بررسی رنگ‌ها و نمادهای به کار رفته در پرچم‌های گروه‌های تروریستی و شباهت‌های عجیب آنها، نکات قابل توجهی را در خود نهفته دارد. نخست آن که تمامی این پرچم‌ها، سیاه و سفید است و جز سیاه و سفید، هیچ رنگی در آنها به کار نرفته است؛ این در حالی است که پرچم‌های کشورهای اسلامی معمولا دارای تنوع رنگ و زیبایی خاصی هستند. کاربرد سیاه و سفید و عدم استفاده از رنگ‌های دیگر، به نوعی از تفکر تکفیری این گروه‌های تروریستی حکایت دارد که دنیا را سیاه یا سفید می‌بینند و هیچ وضعیت سومی در تفکر وهابی و سلفی آنها جا ندارد؛ هرکه مانند آنها فکر کند سفید است و هر کس در هر مورد با آنها مخالف باشد، سیاه و مستحق مرگ به بدترین شیوه‌هاست.
از سوی دیگر عدم استفاده از رنگ‌های متنوع، در ذهن بیننده خارجی این تصور را ایجاد می‌کند اسلام که این گروه‌ها داعیه‌دار آن هستند، دینی خشن و آکنده از خشونت است و هیچ تنوع و تحولی را به رسمیت نمی‌شناسد. اما نمادهای اصلی به کار رفته در این پرچم‌ها عبارتند از دو جمله مقدس لااله الا الله و محمد رسول الله و نیز تصویر شمشیر؛ که دو اصل اساسی اسلام را در کنار نماد خشونت قرار داده و اسلام را به خشن‌ترین شکل ممکن به بیننده معرفی می‌کند.

حتما بخوانید :   اگر سوریه به دست تروریسم می‎افتاد، سرنوشت مردم چه می‎شد؟

 

به راستی این نوع معرفی اسلام، کار چه کسانی می‌تواند باشد؟

 

لینک کوتاه جهت انتشار در شبکه های اجتماعی: http://www.mojahedan.com/?p=567
توجه : «مطلب شما را با نام خودتان منتشر می کنیم»
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۴
برچسب ها:
دیدگاه ها

» پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
» پیام هایی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهد شد.
» قرارگاه مجاهدان مجاز به ویرایش ادبی نظرات شما سروران است.
» دیدگاه های ارسال شده توسط شما، در ابتدا توسط قرارگاه مجاهدان بررسی و سپس منتشر خواهد شد.