اگر شوهر بخواهد محلی که همسرش با آن موافق نیست را برای زندگی انتخاب کند، وظیفۀ زن چیست و زن تا چه حدودی باید از شوهرش اطاعت کند؟ در ضمن، تهیه لوازم زندگی بر عهدۀ کیست؟

دسته: فقه و احکام , گنجینه پاسخ‌ها
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۲۴ دی ۱۳۹۷

به گزارش قرارگاه سایبری مجاهدان، ۱. اگر هنگام عقد ازدواج، زن شرط سکونت در محل خاصّی را نکرده باشد، تعیین محل زندگی به دست مرد است و زن باید از او پیروی نماید، مگر این‌که ضرر و زیان مهمّى براى او داشته باشد.[۱] اما اگر زن، محل خاصّی را برای سکونت شرط کرده باشد، در این‌صورت شوهر باید به شرط عمل نماید.[۲] در هر حال، بهتر است در این زمینه با توجه به مسائل خانوادگی؛ از قبیل ارتباط با اقوام، تربیت فرزندان و …، تصمیم‌گیری شود، و این امر با هم‌اندیشی و توافق همۀ اعضای خانواده صورت گیرد.
۲. اطاعت زن از شوهر تنها مربوط به مسائل زناشوئى است، هر چند بهتر است که زن و مرد در تمام مسائل با هم تفاهم داشته باشند.[۳]
۳. تهیۀ لوازم و وسایل زندگی وظیفۀ شوهر است، البته به اندازه‌‌ای که در عرف مرسوم و در حد شأن آنها بوده و نیز به اندازۀ وسع مالی شوهر باشد.[۴] با این وجود، اگر طبق رسم منطقه‌‌ای، در ابتدای ازدواج، خانوادۀ پسر و دختر با توافق یکدیگر تهیۀ لوازمی را میان یکدیگر تقسیم کرده و هرکدام فراهم کردن تعدادی از لوازم را برعهده ‌گیرند، لازم است به تعهد خویش عمل نمایند.

حتما بخوانید :   به سؤالات دخترم در باره اندام زن و مرد چگونه پاسخ دهم؟

[۱]. مکارم شیرازی، ناصر، احکام بانوان، محقق، مصحح، ابوالقاسم علیان نژادی، ص ۱۷۵، قم، مدرسۀ امام علی بن ابیطالب (ع)، چاپ یازدهم، ۱۴۲۸ق؛ گلپایگانی، محمد رضا، مجمع المسائل، ج‏۲، ص ۱۸۵، قم، دار القرآن الکریم، ۱۴۰۹ق.
[۲]. تبریزی، جواد بن علی، استفتائات جدید، ج ۲، ص ۳۳۸، قم، چاپ اول، بی‌تا؛ احکام بانوان، ص ۱۷۵.
[۳]. احکام بانوان، ص ۱۷۵؛ برای آگاهی بیشتر در این باره نمایه های «وظایف زنان در برابر مردان»، سؤال ۸۵۰ (سایت: ۹۲۵) و «زن و حدود اطاعت از شوهر»، سؤال ۵۸۴۶ (سایت: ۶۰۶۴) را مطالعه کنید.
[۴]. برای آگاهی بیشتر در این‌باره ر. ک: سؤال ۶۸۹۵ (سایت: ۶۹۸۱) «نفقه» را مطالعه کنید.

حتما بخوانید :   نقش جوانان در جامعه از نگاه قرآن چیست؟

 

منبع : اسلام کوئست

لینک کوتاه جهت انتشار در شبکه های اجتماعی: https://www.mojahedan.com/?p=11390
توجه : «مطلب شما را با نام خودتان منتشر می کنیم»
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۱۰
برچسب ها:
دیدگاه ها

» پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
» پیام هایی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهد شد.
» قرارگاه مجاهدان مجاز به ویرایش ادبی نظرات شما سروران است.
» دیدگاه های ارسال شده توسط شما، در ابتدا توسط قرارگاه مجاهدان بررسی و سپس منتشر خواهد شد.