اگر نمازگزار از روی فراموشی، با لباس نجس نماز بخواند، آیا نمازش باطل است؟ آیا خون و دیگر نجاسات در این زمینه، تفاوتی با هم دارند؟

دسته: فقه و احکام , گنجینه پاسخ‌ها
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۲۴ دی ۱۳۹۷

به گزارش قرارگاه سایبری مجاهدان، یکی از شرایط نماز آن است که بدن و لباس نماز‌گزار پاک باشد؛ پس اگر کسى عمداً و از روی اختیار با بدن یا لباس نجس نماز بخواند، نمازش باطل است.[۱] حال اگر این کار غیر عمدی باشد، چند صورت دارد:
۱. اگر نماز خواندن با بدن و لباس نجس به جهت ندانستن مسئله و یادنگرفتن باشد، نماز باطل است و باید آن‌را قضا کند.[۲] البته گروهی از فقها[۳] می‌گویند، این در صورتی است که در یادگیری مسئله مقصر بوده و کوتاهى کرده باشد.
۲. اگر نمازگزار از مسئله آگاه باشد، ولی هنگام نماز، نداند که بدن یا لباسش نجس است و بعد از نماز متوجه شود نجس بوده، نمازش صحیح است.[۴]
۳. اگر نمازگزار بداند که بدن یا لباسش نجس است، ولی هنگام نماز فراموش کند،[۵] و در بین نماز یا بعد از آن یادش بیاید، باید نماز را دوباره بخواند، و اگر وقت گذشته باید نماز را قضا کند.[۶]
اما در مورد سؤال دوم باید گفت، نجاستی که مقدار کم آن در نماز مورد بخشش قرار گرفته، صرفاً خون است، ولی سایر نجاسات، به هر مقداری که در بدن یا لباس نمازگزار باشد، نماز را باطل می‌کند.[۷]

حتما بخوانید :   مگر اهل سنت به نهاد « امامت » معتقدند که «شافعی»، «احمد بن حنبل»، «مالک» و «ابو حنیفه» را به عنوان امام خود برگزیدند؟

[۱]. امام خمینی، توضیح المسائل (محشّی)، گردآورنده، بنی‌هاشمی خمینی، سید محمدحسین، ج ‌۱، ص ۴۴۷، م ۷۹۹، قم، دفتر انتشارات اسلامی، چاپ هشتم، ۱۴۲۴ق.
[۲]. آیات عظام گلپایگانى، مکارم شیرازی، صافى گلپایگانی و سیستانی: (بنابر احتیاط واجب).
[۳]. آیات عظام امام خمینی، خویی، خامنه‌ای، بهجت، سیستانی و شبیری زنجانی؛ ر.ک: همان، م ۸۰۰٫
[۴]. ر. ک: همان، م ۸۰۲.
[۵]. آیت الله سیستانى: (چنانچه فراموشى او از روى بی‌اعتنایى باشد، باید نماز را -بنابر احتیاط- دوباره بخواند، در غیر این‌صورت اعاده نماز لازم نیست، مگر این‌که در میان نماز یادش آمده باشد).
[۶]. ر. ک: همان، م ۸۰۳.
[۷]. جهت آگاهی بیشتر در این زمینه، ر. ک: نمایه ۴۷۹۶۴ ( استثنائات نجاست در نماز ).

حتما بخوانید :   وظایف شورای نگهبان چیست و آیا مصوبات هیأت دولت و نیز آیین‌نامه‌های نهادهای دولتی،جهت تشخیص انطباق با شرع از فیلتر شورای نگهبان رد می‌شوند؟

 

منبع : اسلام کوئست

لینک کوتاه جهت انتشار در شبکه های اجتماعی: https://www.mojahedan.com/?p=11392
توجه : «مطلب شما را با نام خودتان منتشر می کنیم»
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۱۹
برچسب ها:
دیدگاه ها

» پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
» پیام هایی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهد شد.
» قرارگاه مجاهدان مجاز به ویرایش ادبی نظرات شما سروران است.
» دیدگاه های ارسال شده توسط شما، در ابتدا توسط قرارگاه مجاهدان بررسی و سپس منتشر خواهد شد.