پسر و دختر بعد از خواستگاری و نامزدی و قبل از عقدازدواج چه نوع ارتباطی می توانند با هم داشته باشند؟

دسته: فقه و احکام , گنجینه پاسخ‌ها
بدون دیدگاه
پنج‌شنبه - 10 ژانویه 2019

خداوند حکیم مرد و زن را برای یکدیگر آفریده و از نظر اسلام این دو مکمل یکدیگر هستند؛ زیرا مایه ی آرامش همدیگرند و نیازهای عاطفی و روحی و جنسی یکدیگر را برآورده می کنند.

اسلام برای بر آورده شدن نیازهای طرفین چهار چوب ازدواج را تعیین کرده و هر گونه ارتباط بین زن و مرد باید در این محدوده باشد. طبق نظر بسیاری از فقهای عظام رضایت پدر دختر یکی از شرایط صحت عقد ازدواج است. مگر در مواردی که پدر بر خلاف مصلحت دختر به ازدواج او با پسری، رضایت ندهد.

بهر حال از آن جا که پدر و مادر همواره خیرخواه فرزندان خود هستند، سعی کنید با کمک افراد مصحلت اندیش و روحانی محل این مشکل را حل کنید.

از نظر اسلام زن و مرد دو موجودی هستند که مکمل یکدیگرند و برای همدیگر آفریده شده اند، قرآن کریم می فرماید: از نشانه های (قدرت) اوست که برایتان از جنس خودتان همسرانی آفرید، تا به ایشان آرامش یابید و میان شما دوستی و مهربانی نهاد، …..» [۱]

حتما بخوانید :   کسی که مرجع تقلیدخود را از غیر راههایی که در رساله های عملیه بیان شده است انتخاب کرده، وظیفه اش چیست؟ و هم اکنون مجتهد اعلم چه کسی می باشد؟

یکی از نیازهای زن و مرد نیاز جنسی است، اما برآورده شدن این نیاز باید، در چهارچوب قوانین و دستورات اسلام باشد، تا به گوهر پاکی و عفت طرفین هیچ گونه خدشه ای وارد نشود.

اسلام برای بر آورده شدن نیازهای زن و مرد، چهارچوب ازدواج را معین کرده است و هر گونه ارتباط جنسی اعم از صحبت های عاشقانه، لمس و نوازش و … باید بعد از عقد ازدواج موقت(صیغه) یا دائم باشد. و حتی دختر و پسری که با هم نامزد هستند و هنوز عقد موقت نخوانده اند و قرار است که در آینده ی نزدیک با هم ازدواج کنند، نمی توانند از یکدیگر استفاده و لذت جنسی ببرند، اگرچه در حد گفت وگوهای عاشقانه و دست دادن باشد.

حتما بخوانید :   مزد گرفتن در برابر انجام حجامت چه حکمی دارد؟

بنابراین، لازم است شما برای کارهایی که در گذشته انجام داده اید، در پیشگاه خداوند توبه کنید و از آن جایی که خداوند آمرزنده و مهربان است_ چون کارهای شما از روی جهل و نادانی بوده است_ اگر واقعاً توبه کنید، انشاء الله گناه شما را می بخشد و اگر همدیگر را دوست دارید، اوّل به عقد ازدواج یکدیگر در آیید و بعد با هم ارتباط داشته باشد.

اما اگر پدر شما به این ازدواج راضی نیست، باید بدانید که پدر و مادر همواره خیر و سعادت فرزندان خود را می خواهند، آنها دارای تجربیات گران قیمت هستند که سرمایه بزرگی برای آینده فرزندان است. بنابراین، سعی کنید از دلایل مخالفت پدر آگاه شوید و از تجربیات او حداکثر استفاده را بنمایید و اگر دلیل قانع کننده ای دارید او را با دلیل و برهان قانع کنید، تا به این ازدواج راضی شوند، اگر پدر شما به این ازدواج راضی نشد و دلیل قانع کننده ای هم نداشت و دلایل شما را هم نپذیرفت ،از بزرگان و اندیشمندان فامیل خود یا روحانی محل کمک بگیرید تا او را راضی کنند [۲] .

حتما بخوانید :   برخی از دولت‌های اسلامی، روابط خوبی با حکومت‌های سلطه‌طلب دارند. مردم آن کشورها چه مسئولیتی دارند؟

[۱] روم، ۲۲.

[۲] برای آگاهی از این که، آیا اجازه ی پدر شرط در صحت عقد ازدواج است یا نه؟، نک: نمایه: ازدواج موقت با دختر باکره، سؤال ۶۶۷.

 

منبع : اسلام کوئست

لینک کوتاه جهت انتشار در شبکه های اجتماعی: https://www.mojahedan.com/?p=224
توجه : «مطلب شما را با نام خودتان منتشر می کنیم»
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۰
برچسب ها:
دیدگاه ها

» پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
» پیام هایی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهد شد.
» قرارگاه مجاهدان مجاز به ویرایش ادبی نظرات شما سروران است.
» دیدگاه های ارسال شده توسط شما، در ابتدا توسط قرارگاه مجاهدان بررسی و سپس منتشر خواهد شد.