علت و فلسفه بچه دار شدن انسان ها از نظر اسلام چیست؟ چه ضمانتی وجود دارد که فرزند انسان برای خدا کار کند و باقیات الصالحات باشد؟

دسته: باید بدانیم , گنجینه پاسخ‌ها
بدون دیدگاه
جمعه - ۲۱ دی ۱۳۹۷

از این که انسان ها چرا تولید نسل می کنند و بچه دار می شوند، پاسخ این سؤال در واقع به فلسفه خلقت انسان بر می گردد. اما این که سرنوشت فرزندانمان چه می شود، آیا فرزندان ما خداشناس و مؤمن می شوند یا نه، این نیز از نگاه دین اسلام بستگی به یک سری مقدماتی دارد که در اختیار خود بشر است که اگر آنها را در زندگی خود به کار بندیم می توانیم امیدوار باشیم بچه هایمان خداشناس و مؤمن شوند.

پاسخ از چند زاویه محل دقت و قابل بررسی است:

۱. از این که انسان ها چرا تولید نسل می کنند، پاسخ این سؤال در واقع به فلسفه خلقت انسان بر می گردد. پاسخ آن را در سؤال شماره ۲۲۴ (سایت: ۱۷۶۷) و ۶۲۵ (سایت: ۶۸۴) مطالعه فرمایید تا با هدف آفرینش انسان از نظر اسلام آشنا شوید.

حتما بخوانید :   وظایف شورای نگهبان چیست؟

۲. اما این که سرنوشت فرزندان چه می شود، آیا فرزندان ما خداشناس و مؤمن می شوند یا نه، این نیز از نگاه دین اسلام بستگی به یک سری مقدماتی دارد که در اختیار خود بشر است. از آن جا که خداوند انسان را مختار آفرید، این انسان مختار با اختیار خود می تواند مسیر زندگی خود را تعیین کند. بنابر این اگر انسان احکام و دستورات دینی را در مسیر زندگی به کار بندد به یقین می تواند فرزندان خوب و سالم تربیت کند که برای جامعه مفید باشند و به عنوان باقیات و صالحات برای پدر و مادر به یادگار بمانند. یکی از مسائلی که در این راه بسیار دارای اهمیت است، تعلیم و تربیت درست است، اگر پدر و مادر فرزندان را درست تربیت کنند و آنچه را که آموزه های دینی در تعلیم و تربیت فرزندان به ما می گویند، به کار ببندیم و بر اساس آن دستورات بچه هایمان را پرورش دهیم، بدیهی است که می توانیم فرزندان خوبی به عنوان باقیات و صالحات به جامعه تحویل دهیم، رعایت مسائلی که در آموزه های دینی در باره زمان انعقاد نطفه، آداب آمیزش و … از دیگر مسائل حائز اهمیت است. احکام و دستورات در رابطه با تربیت فرزندان فراوان است که اگر آنها را در زندگی خود لحاظ کنیم می توانیم امیدوار باشیم که بچه های خوبی تربیت کنیم و تحویل اجتماع دهیم.

حتما بخوانید :   جایگاه حاکم اسلامی از دیدگاه شیعه و اهل سنت کلامی است یا فقهی؟

برای آگاهی بیشتر نمایه های زیر را مطالعه کنید:

آداب قبل از تولد فرزند، ۱۰۵۷ (سایت: ۱۱۲۲) .

روش تربیت فرزند، ۲۷۴۳ (سایت: ۴۳۴۴) .

تعلیم و تربیت فرزندان در قرآن، ۹۰۷۰ (سایت: ۹۰۴۴) .

حکمت خداوند در دادن و ندادن فرزند، ۴۹۰۳ (سایت: ۵۲۸۵) .

 

منبع : اسلام کوئست

لینک کوتاه جهت انتشار در شبکه های اجتماعی: https://www.mojahedan.com/?p=293
توجه : «مطلب شما را با نام خودتان منتشر می کنیم»
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۱
برچسب ها:
دیدگاه ها

» پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
» پیام هایی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهد شد.
» قرارگاه مجاهدان مجاز به ویرایش ادبی نظرات شما سروران است.
» دیدگاه های ارسال شده توسط شما، در ابتدا توسط قرارگاه مجاهدان بررسی و سپس منتشر خواهد شد.