آیا آیه‌ای از قرآن وجود دارد که با استناد به آن بتوانیم رفتارهای تروریستی را محکوم کنیم؟

دسته: باید بدانیم , گنجینه پاسخ‌ها
بدون دیدگاه
شنبه - ۲۲ دی ۱۳۹۷
آیا آیه‌ای از قرآن وجود دارد که با استناد به آن بتوانیم رفتارهای تروریستی را محکوم کنیم؟

آیا از دیدگاه قرآن کریم تروریست محکوم است؟

به گزارش قرارگاه سایبری مجاهدان، اسلام براى جان، مال و آبروى انسان‌ها حرمت قایل است. این امر حکایت از آن دارد که نمی‌توان با حرکات تروریستى، جان، مال و آبروى انسان‌ها را به خطر انداخت، براى نمونه، بر اساس آیات شریفه «وَ لا تَقْتُلُوا النَّفْسَ الَّتی‏ حَرَّمَ اللهُ إِلاَّ بِالْحَق»[۱] (و انسانى را که خداوند محترم شمرده، به قتل نرسانید! مگر بحق [و از روى استحقاق])، و «وَ قاتِلُوا فی‏ سَبیلِ اللهِ الَّذینَ یُقاتِلُونَکُمْ وَ لا تَعْتَدُوا إِنَّ اللهَ لا یُحِبُّ الْمُعْتَدینَ»[۲] (و در راه خدا، با کسانى که با شما می‌جنگند، نبرد کنید! و از حدّ تجاوز نکنید، که خدا تعدّی‌کنندگان را دوست نمی‌دارد)، جان تمام انسان‌ها و حتی غیر مسلمانان دارای احترام بوده و تنها در موارد محدودی چون دفاع مشروع، قصاص و …، می‌توان جان انسانی را ستاند و حتی در این موارد نیز نباید از حد و حدود الهی و راه‌های متعارف خارج شد.
همچنین نباید غافل شد که در قرآن کریم، براى «مفسدان در زمین» و «محاربان»، که جان و مال دیگران را در معرض خطر قرار داده و رعب و وحشت را بر مردم بی‌گناه تحمیل می‌کنند، مجازات‌های سنگینی در نظر گرفته شده است[۳] که همین امر نشان از آن دارد که اسلام همواره درصدد پرهیز از خشونت و تروریسم بوده است.
در همین راستا در آیه شریفه‌ای می‌خوانیم:
«هر کس، انسانى را بدون ارتکاب قتل یا فساد در روى زمین بکُشد، چنان است که گویى همه انسان‌ها را کشته و هر کس، انسانى را از مرگ رهایى بخشد، چنان است که گویى همه مردم را زنده کرده است».[۴]
در این آیه، تنها کشتن دو دسته از انسان‌ها جایز شمرده شده است: قتل نفس در مقابل نفس و کشتن افرادی که فساد بزرگی را در زمین ایجاد می‌کنند. روشن است که از نگاه اسلام، قتل کسى که مرتکب این دو عمل نشده، قتلى ناروا است و در حکم قتل جمیع افراد جامعه است. این آیه می‌تواند به خوبى نشان دهد که برخى عملیات‌هاى تروریستى، که به نام اسلام و قرآن صورت می‌پذیرد، مشروعیت ندارد و ناشى از برداشت انحرافى از آیات قرآن کریم است.
بنابراین، خشونت فراتر از آنچه در دین الهی آمده، روا نیست و به سادگى نمی‌توان جان و مال افراد را در معرض نابودى قرار داد.

حتما بخوانید :   آیا دلیل دوام نداشتن حکومت امام علی(ع)، بی‌توجهی ایشان به عنصر مصلحت و تأکید بیش از حد بر اجرای دقیق عدالت و نیز افشاگری‌های صریح حضرتشان بود؟!

[۱]. انعام، ۱۵۱.
[۲]. بقره، ۱۹۰٫
[۳]. مائده، ۳۳.
[۴]. مائده، ۳۲.

 

منبع : اسلام کوئست

لینک کوتاه جهت انتشار در شبکه های اجتماعی: https://www.mojahedan.com/?p=429
توجه : «مطلب شما را با نام خودتان منتشر می کنیم»
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۰
برچسب ها:
دیدگاه ها

» پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
» پیام هایی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهد شد.
» قرارگاه مجاهدان مجاز به ویرایش ادبی نظرات شما سروران است.
» دیدگاه های ارسال شده توسط شما، در ابتدا توسط قرارگاه مجاهدان بررسی و سپس منتشر خواهد شد.